W Pruszczu Gdańskim, w malowniczej okolicy przy ulicy Krótkiej 6, znajduje się Dom Wiedemanna – obiekt o znaczeniu historycznym i architektonicznym.
Ten zabytkowy budynek, który zachwyca swoim wyglądem, został wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku. Charakteryzuje się unikalną konstrukcją szkieletową oraz wyróżniającym się podcieniem, które nadaje mu niepowtarzalnego uroku.
Historia
„Obiekt, który w przeszłości funkcjonował jako dom rodziny Schlentherów, przeszedł w 1855 roku istotną zmianę właściciela, stając się własnością rodu Wiedemann. Budynek pozostawał przez wiele lat w rękach tej rodziny, co przyczyniło się do jego mocnej obecności w historii lokalnej społeczności.
Wyjątkowa konstrukcja budynku, z jego szkieletową architekturą oraz charakterystycznym wgłębnym podcieniem, czyni go wyjątkowym, ponieważ do dziś znane są jedynie trzy obiekty o podobnej budowie.
W wyniku śmierci Hermanna oraz Hugo Wiedemanna, zrealizowano transfer budynku na rzecz gminy, co otworzyło nowy rozdział w jego historii. Pełnił on różne funkcje publiczne, a jednym z najważniejszych zastosowań była rola szkoły.
W latach 30. XX wieku obiekt przyciągał również mieszkańców jako zakład fryzjerski prowadzony przez Polaka, Robalewskiego. Mimo tej zmiany, budynek przez długie lata był w świadomości pruszczan utożsamiany z willą rodziny Wiedemann. Jak pokazują pełne historii dzieje, po zakończeniu II wojny światowej nadal pozostawał w pamięci ludzi jako symbol przeszłości rodu Wiedemannów.
Czasy współczesne
Budynek przetrwał działania wojenne, co pozwoliło mu zachować swoją unikalną architekturę. W ostatnich latach pełnił funkcję mieszkań komunalnych, jednak z uwagi na specyfikę wnętrz, nie odpowiadał współczesnym standardom mieszkalnym. Dlatego właściciel budynku, czyli miasto Pruszcz Gdański, zdecydował się na przeznaczenie go na cele wystawiennicze, edukacyjne oraz szeroko pojęte kulturalne. Te nowe zastosowania mają być ogólnodostępne dla lokalnej społeczności.
W ramach tego planu, część przestrzeni budynku została zaaranżowana na dzięki gastronomiczną, której celem jest wzbogacenie kulturalnego charakteru publicznych przestrzeni. Tego typu zmiany mają na celu nie tylko ożywienie lokalnej kultury, ale także stworzenie miejsca, w którym mieszkańcy będą mogli się spotykać i uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych.
Zbiory
W budynku gromadzone są cenne artefakty, które mają istotne znaczenie dla historii miasta. Znajdują się tutaj różnorodne przedmioty, takie jak kroniki oraz pamiątki po Pruszczańskim Kole PTTK.
Wśród zbiorów można znaleźć:
- ołowiane plomby pocztowe i towarowe z napisem „Praust”,
- bilety kolejowe,
- przedwojenną plombę zabezpieczającą worki z cukrem w Cukrowni Pruszcz,
- listy mieszkańców,
- pamiątki po ks. Józefie Walągu,
- tablice z nazwami urzędów i instytucji.
Szczególnie istotnym elementem zbiorów jest dźwig, który w kwietniu 2021 roku wzbogacił ekspozycję. Został on zbudowany na przełomie lat 20. i 30. XX wieku przez firmę J. Zimmermann Maschinenfabrik & Eisengiesserei przy Steindamm 4/7, obecnie znanej jako Kamienna Góra w Gdańsku.
Dźwig ten, wykorzystujący elementy pochodzące z produkcji firmy Schindler z Karlsruhe, posiada kompletny zestaw oznaczeń oraz tabliczek znamionowych. W przeszłości służył jako winda do transportu posiłków w Domu Pomocy Społecznej w Zaskoczynie.
Przypisy
- Tajemnice Domu Wiedemanna. „Wieści Pruszcza”, s. 4, 10.2022 r. Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim. ISSN 1508-0269.
- Dom Wiedemanna | Strefa Historii [online], strefahistorii.pl [dostęp 10.03.2021 r.] (pol.).
- a b Zestawienia zabytków nieruchomych [online], www.nid.pl [dostęp 11.03.2021 r].
- Gdański dźwig w Domu Wiedemanna w Pruszczu. Kolejny ciekawy eksponat trafi na stałą ekspozycję.
- Czasy Nowożytne do wprowadzenia ordynacji Powiatowej, [w:] Wilhelm W. Hoffmann, Kronika wsi Pruszcz w powiecie Gdańskie Wyżyny, Maszoperia Literacka, 2012 r. Brak numerów stron w książce.
- Pruszcz Gd.: Opowieści historyka - listy, bilety, dokumenty, drobne przedmioty codziennego użytku tworzą naszą historię. Dbajmy o to.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Kanał Raduni | Lipowy dwór w Pruszczu Gdańskim | Komarowo (Pruszcz Gdański) | Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim | Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim | Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim | Osiedle Wschód (Pruszcz Gdański) | 49 Baza LotniczaOceń: Dom Wiedemanna